Mape opasnosti i mape rizika od poplava u Bosni i Hercegovini

Institut za hidrotehniku d.d. Sarajevo i WYG International zajedno implementiraju projekat izrade Mapa opasnosti i mapa rizika od poplava u BiH. Ovaj projekat, financiran od strane Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (Western Balkans Investment Framework – WBIF), započeo je u mrtu 2017. godine te se očekuje da će biti završen do novembra 2020. godine.

Projekat izrade mapa opasnosti i mapa rizika od poplava u BiH jedna je od mjera oporavka koju su preporučile Europska unija, Ujedinjene nacije i Svjetska banka nakon jakih poplava koje su zadesile BiH u maju 2014. godine, kada je izuzetno jaka kiša uzrokovala katastrofalne poplave i klizišta što je rezultiralo smrtnim ishodima, razaranjem te velikom štetom na javnoj i privatnoj infrastrukturi, kućanstvima, sredstvima za život, prihodima i proizvodnji. Prema Procjeni potreba za oporavkom od poplava u BiH (EU, 2014.), ovaj događaj je najozbiljnija prirodna katastrofa u zemlji u posljednjih 120 godina, a zahvatila je približno jednu trećinu područja zemlje i više od jednog miliona ljudi. Ukupni ekonomski uticaj katastrofe procijenjen je na 3,98 milijardi KM (2,03 milijarde EUR). Među definiranim potrebama bila je i izrada Strategije smanjenja rizika od katastrofa kako bi se smanjila ranjivost i te kako bi se vlada i zajednice učinile otpornijima na prirodne katastrofe. To uključuje poboljšanja u predviđanju riječnih tokova i uticaja klimatskih promjena kroz detaljna ispitivanja AFA područja (Areas of Further Assesment AFA) – područja za daljnju procjenu), koja se u EU Direktivi o poplavama nazivaju područjima značajnog potencijalnog rizika od poplave (ASPFR – Areas of Significant Potential Flood Risk), hidrauličko modeliranjete mapiranje opasnosti i rizika od poplava u skladu s EU Direktivom o poplavama.

Projekat se provodi u okviru Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), zajedničke inicijative Europske unije, međunarodnih financijskih institucija, bilateralnih donatora i vlada Zapadnog Balkana, a s ciljem olakšavanja pripreme i provedbe osnovnih infrastrukturnih ulaganja u zemlje Zapadnog Balkana. Implementiran je u sklopu Programa podrške infrastrukturnim projektima (IPF5) kroz dva granta (Faza I: WB12-BIH-ENV-04C1 3.380.000 EUR, započela u decembru 2014.godine; Faza II: WB19-BIH-ENV-01, 1.785.000 EUR, započela u junu 2018. godine) pod nadzorom Europske investicijske banke (EIB) koja djeluje i kao vodeća Internacionalna financijska institucija (IFI) i kao Ugovorni organ.

Ovaj projekat se direktno odnosi na provedbu EU Direktive o poplavama u BiH. Cilj projekta je u skladu sa Strategijom integracije Bosne i Hercegovine u EU, članstvom u Međunarodnoj komisiji za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) i Međunarodnoj komisiji za sliv rijeke Save (ISRBC), te u skladu s nacionalnim Akcionim planom za zaštitu od poplava i upravljanje rijekama u BiH (2014-2017). U tom smislu, izrada i priprema mapa opasnosti i rizika od poplava obavezan je i ključni preduvjet za razvoj održivih planova upravljanja rizikom.

U toku implementacije projekta

– snimljeno je 5 500 km2 područja LIDAR tehnologijom

– snimljeno je 5 253 poprečna profila i hidrotehnička objekta

– identificirano je 136 AFA područja

– modelirano je 96 riječnih dionica (2,375 km vodotoka) kako bi se proizvela 93 hidraulička modela za četiri definirane pod-zone.

-Rezultati projekta:

  • 93 mape dubine i brzine
  • 136 mapa opasnosti od poplava
  • 152 mape rizika od poplava

Dodatna vrijednost projekta ogleda se u:

  • Izradi Izvještaja o klimatskim promjenama sa hidrauličkim analizama uticaja klimatskih promjena na poplave
  • Izradi georeferencirane baze podataka kompatibilne sa vodnim informacionim sistemom
  • Razvoju Softver za transformaciju podataka koji je namjenski izrađen za potrebe projekta; softver je razvio Nacionalni svemirski institut na Danskom tehničkom sveučilištu (DTU Space) kao dio procesa naknadne obrade LiDAR podataka i fotografija iz zraka. Softver je korišten za transformaciju sirovog neklasificiranog oblaka podataka iz matičnog globalnog koordinatnog sistema u lokalne (BiH) geodetske horizontalne i vertikalne datume (MGI 1901 horizontal ; NVT-I vertical) kako bi se prevladale postojeće značajne razlike između regionalnih geodetskih datuma koji se koriste u BiH i globalnog datuma.

Video projekta možete pogledati na slijedećem linku:

https://1drv.ms/v/s!AmeBdfLrHEGygr8fWzf3D4WAQmwQhw?e=lKeDcq